Vážení zákazníci,

děkujeme, že jste se rozhodli pořídit si nová krbová kamna právě u nás a pevně věříme, že jste byli s poradenstvím a přístupem našich kolegů, kteří se vám při výběru kamen věnovali, spokojeni.

Přestože fungování krbových kamen není raketová věda, základní informace neškodí zopakovat bez ohledu na to, ať už jste v topení krbovými kamny nováčky nebo s topením v krbových kamnech máte léta zkušeností. Z tohoto důvodu jsme pro Vás připravili krátké edukační video, které by mělo o základech fungování krbových kamen poučit. V tomto videu se dozvíte nejen to, jak správně topit, ale stejně tak o co se postarat, než v kamnech vůbec zapálíte a jakou pozornost věnovat péči o ně.



V případě, že byste přesto měli k vašemu elektrokolu jakýkoliv další dotaz nebo vám bylo něco nejasného, rádi vám odpovíme na telefonním čísle 727 869 355.

PŘEDÁNÍ KRBOVÝCH KAMEN - TEXTOVÁ PODOBA

Účelem tohoto textu je seznámit vás s fungováním krbových kamen a poradit Vám, jak je správně ovládat, pečovat o ně a topit v nich. I přestože jsou modelů krbových kamen stovky a stovky jenom v naší nabídce, základní principy jsou univerzálně platné pro všechny z nich.

Ještě než vůbec škrtneme sirkou, je potřeba se ujistit, že jsou kamna způsobilá k provozu. Pro to, abyste kamna mohli legálně používat, je třeba revize od kominíka. Tato revize je třeba vždy v případě pořízení nových kamen nebo při úpravě spalinové cesty. Bez platné revize by kamna vůbec neměla být provozována, nejen kvůli hrozbě pokuty, ale zejména s ohledem na vaše bezpečí.

Teď už ke kamnům samotným. Jak vidíte, kamna samotná jsou již napojena kouřovodem do kmína, který vyvádí spaliny ven z domu. Zároveň si u většiny moderních kamen můžete všimnout ještě jedné možnosti napojení kamen, tentokrát menšího, zpravidla ve spodní části – jedná se o externí přívod vzduchu. Toto připojení není kromě pasivních domů povinné, ovšem pokud jej lze uskutečnit, doporučujeme tak učinit, protože kamna pak budou mít řádný přísun vzduchu bez ohledu na to, zda je místnost s kamny větrána.

Co se týče ovládání krbových kamen, moderní krbová kamna nepotřebují mnoho ovládacích prvků a páček, zpravidla si vystačí s táhlem ovládajícím přívod vzduchu. Tento ovládací mechanismus nastavuje množství vzduchu proudícího do kamen a ovlivňuje tak hoření – větší množství kyslíku samozřejmě umožňuje hořet rychleji. Pokud disponujete kamny , kde se zvlášť ovládá primární a zvlášť sekundární vzduch, při zatápění otevřeme oba na plno a po rozhoření stáhneme primární vzduch a zbytek hoření regulujeme již pouze sekundárním vzduchem, což je zpravidla páčka nahoře.

Při podpalování v kamnech pak doporučujeme zatápět „odshoru“, tedy vyskládat dřevo do kamen do jakési pyramidy, kdy dospodu přijdou větší kusy dřeva, na ně menší kusy a na ně třísky s podpalovačem. Zapalování odshora rychleji zahřeje komín a to bez nadbytečného množství spalin, komín tak lépe táhne a kamna se „nezakuřují“.

Při topení je pak radno topit tvrdým, ale především řádně vyschlým dřevem (tj. vlhkost do 20%), neboť nadbytečná vlhkost způsobuje vyšší množství dýmu a nečistot ve spalinách, zároveň je pak vlhké dřevo výrazně méně efektivní při samotném hoření. Do krbových kamen pak nepřikládejte větší množství dřeva, než na kolik je uzpůsobeno – nacpání kamen „co se do nich vejde“ není vhodným řešením ani pro vás, ani pro fungování kamen samotných. Stejně tak nemá smysl přikládat každých dvacet minut, naopak počkejte do momentu, kdy palivo prohoří až do žhavých uhlíků.

Popel z vyhaslých kamen pak vynášejte až v okamžiku, kdy tento řádně vychladne. Při čištění od popela však doporučujeme ponechat na roštu lehkou vrstvičku popela – tato zlepšuje izolaci a pomáhá tak udržovat vyšší teploty v topeništi. Dále pak doporučujeme čas od času vyčistit sklo. K čištění užívejte prostředky tomu určené. Takový čistič naneste na hadříkem či papírovou útěrkou na sklo, nechte pár minut působit a následně setřete.

Když už jsme u čištění, pokud disponujete kamny s teplovodním výměníkem, nezapomínejte pravidelně čistit i výměník samotný. Více o krbových kamnech s teplovodním výměníkem můžete dozvědět v samostatném videu, které se zobrazí po kliknutí na odkaz.
To je co se týče péče o kamna samotná snad vše, co by mělo zaznít, ovšem připomínáme, že alespoň jednou ročně by měla proběhnout kontrola a čištění komínu, bezpečnost je v tomto ohledu konec konců nadevše. Samozřejmě nezapomeneme i na čistění kouřovodů! Saze jsou totiž vysoce hořlavé a jejich nadměrná koncentrace může být nebezpečná. Nezapomínejte si tedy každoročně domů pozvat kominíky – ti přináší nejen štěstí, ale i jistotu dobrého fungování komína a tedy i krbových kamen. V případě kamen s výměníkem, u kterých je maximální výkon nad 10 kW je třeba navíc kontrola teplovodního zapojení, kterou je třeba absolvovat 1x za dva roky.

Toto video je poměrně obecné a ani nemůže obsáhnout specifika každého jednoho modelu, čili pokud byste narazili na svízel, na kterou toto video nenabízí odpověď, neváhejte nás kontaktovat telefonicky, či emailem.

A to už je vše. Přejeme Vám příjemné chvíle umocněné teplem z krbových kamen a dlouhá léta jejich fungování.