Polykarbonátový skleník
Uvažujete o zahradním skleníku, ale nejste si jistí, jak se zorientovat v široké nabídce modelů, které jsou na trhu k dispozici? Přemýšlíte, jaké výhody přináší moderní polykarbonátový skleník ve srovnání s klasickým skleníkem s prosklením z klasického skla a který z těchto typů bude ideální právě pro Vás? Abychom Vám samotný výběr co nejvíce ulehčili, připravili jsme pro Vás stručného „Průvodce výběrem zahradního skleníku“ a věříme, že díky němu vyberete snadno a rychle skleník splňující všechny Vaše potřeby.

Kdy realizovat stavbu skleníku?

Stavbu skleníku je ideální směrovat na podzim nebo brzké jaro, zkrátka tak, abyste byli připraveni před začátkem pěstitelské sezóny. Podzimní stavba skleníku nabízí výhodu lepšího plánování dle aktuálního počasí, na jaře Vás může zaskočit dlouhá zima.

Polykarbonát nebo sklo?

Klasický skleník s prosklením ze skla umožňuje dobrou prostupnost slunečních paprsků a nepropouští dovnitř skleníku UV záření. Takový skleník je však díky použitému sklu náchylnější na rozbití a je i značně těžký. Alternativou může být využití polykarbonátových desek. Výhodou tohoto materiálu je větší pružnost a samozřejmě i nižší hmotnost. Polykarbonátový skleník také nabízí ve Polykarbonátový skleník - detailsrovnání s klasickým skleníkem lepší izolační vlastnosti a o něco menší propustnost světla, což oceníme hlavně v létě. Jeho nespornou výhodou je také to, že nepotřebuje podezdívku (k jeho umístění se používá tzv. základna, kterou většina prodejců nabízí jako volitelné příslušenství nebo již jako součást skleníku). Kvalita polykarbonátového skleníku je dána především kvalitou použitých polykarbonátových desek, proto je dobré na toto při výběru myslet a vyvarovat se až podezřele levným nabídkám, kde se i přes snahu o kvalitě použitého polykarbonátu nic nedozvíte. Stěny skleníku mohou být kolmé nebo šikmé. Kolmé stěny skleníku odráží více sluneční záření, ale na osluněném stanovišti to nemusí hrát velkou roli. Šikmá stěna nabízí o něco lepší prostupnost světla, což oceníme především na jaře.

Jak velký mám pořídit skleník?

Rozměr skleníku volte podle prostoru na zahradě, velikosti produkce (pro dvě osoby postačí skleník 7-8 m2, pro rodinu pak 15 m2 a větší) a volného času (větší skleník ho vyžaduje více).

Kam skleník na zahradě umístit?

Pro umístění skleníku vyberte osluněné stanoviště orientované k jihu na závětrném místě. Pokud se rozhodnete pro klasický skleník, musí základy betonové podezdívky sahat do nezámrzné hloubky 60-100 cm. Skleník tak bude stabilní a bude chráněn před hlodavci. V případě, že rozměr skleníku nepřesahuje 40 m2 a výšku 5 m a je umístěn v odstupové vzdálenosti nejméně 2 metry od hranice pozemku, není třeba rozhodnutí o umístění stavby ani územní souhlas.

Na závěr

Především v létě je důležité dobré odvětrání skleníku, proto myslete na dostatečný počet větracích oken
(s ohledem na velikost skleníku). Řada skleníků se dá dovybavit tzv. automatickým otvíračem oken, který reguluje míru otevření okna dle aktuální teploty. U klasických skleníků je také dobré myslet na stínování ve velkých vedrech pomocí tkanin, rákosových rohoží atd. Skleník můžete dovybavit další řadou příslušenství, od okapového kitu, teploměrů až po poličky různých rozměrů.