Podle aktuálních předpovědí nás čeká mrazivý měsíc a přívaly sněhu. Majitelé zahrad tak nejspíš budou často řešit, jak se přes závěje prohrabat na chodník, k autu či garáži. Lopata a hrablo sice udělají službu, sněhová fréza je však dvacetkrát rychlejší a také pohodlnější!

Je-li sněhu pomálu a čistíte-li jen opravdu malé plochy, lze pomocí hrabla nebo lopaty rychle vytvořit cestičku, prohrabat se třeba ke studni, vyčistit chodník. Při větší sněhové nadílce už ale takový úklid představuje fyzicky náročnou práci. Sněhová fréza je v tomto případě nezastupitelným pomocníkem. 

Pravidla výběru

Sortiment fréz představují stroje elektrické, benzinové, jednostupňové, dvoustupňové, malé a velké. U fréz se navíc můžete rozhodovat, zda zvolit stroj s koly či s pásy, případně pořídit sněhovou frézu jako součást kultivátoru. Důležité pro výběr je především, jak často potřebujete sníh odklízet, zda tak budete činit hned po napadnutí nebo až po několika dnech (na chatě), jaký povrch budete od sněhu čistit (zpevněný, například asfalt, dlažbu, nebo nezpevněný, třeba trávník). Konečně na jak velkou plochu bude tento pomocník určen. Podle frekvence a toho, s jakým odstupem se na úklid vrhnete, budete vybírat mezi frézami jednostupňovými a dvoustupňovými, podle povrchu a velikosti plochy pak budete volit další parametry – například sílu motoru, záběr. 

Jeden stupeň, nebo dva?

Jednostupňová fréza má v tzv. bunkru (přední části stroje) „šnek“, obvykle pryžový. Šnek se při provozu frézy otáčí, nabírá sníh, který rovnou odchází odvodovým komínem. Tyto frézy nemají funkci pojezdu, MTD ME 61pohybují se právě tím, jak se šnek dotýká povrchu. Jednostupňová fréza zvládne pouze zpevněné povrchy a čerstvý sníh. Je vhodná například na asfaltové chodníčky u domu a za předpokladu, že se na úklid vrhnete okamžitě – tento typ často pořizují majitelé domů v satelitech, kteří potřebují odklízet menší a zpevněné plochy. Pryžový šnek frézy se lépe přizpůsobí povrchu a nepoškozuje jej. Po práci nezůstane jemný namrzající film. Navíc jsou jednostupňové frézy lehčí a lépe se ovládají. Protože je tento typ technologicky jednodušší, z hlediska nákladů vychází levněji.

Uklízíte-li větší a nezpevněné plochy, lepší službu udělá fréza dvoustupňová. U těchto strojů zvládne kovový šnek s pilovitými zuby i hutný a umrzlý sníh. Jakýsi vysokootáčkový ventilátor (druhý stupeň) pak rozdrcený sníh vyhazuje komínem ven. Práci usnadňuje vlastní pojezd frézy, která obvykle disponuje šesti rychlostmi při pohybu dopředu a dvěma při jízdě zpět. Sníh přitom odhazuje podle typu do vzdálenosti až 15 metrů, standard je 5 až 10 metrů. 

Potřebná síla

Frézy existují v elektrické či benzinové variantě. Vhodnost zvoleného typu záleží především na množství napadaného sněhu. Pokud se odklízí čerstvě napadaný sníh v malém množství, postačí fréza elektrická. Na větší sněhovou pokrývkou je potřebný stroj s benzínovým motorem, dokáže udržet vysoký výkon a otáčky i v náročných podmínkách. Jednostupňové benzínové frézy mívají výkon 3 až 5 koní a záběr od 40 do 50 cm, dvoustupňové benzinové frézy pak pracují obvykle s motorem 6 až 11 koní při šíři záběru 51 až 80 cm.

Do běžných podmínek zahrad postačí fréza s koly, s pásy se lépe pracuje na nerovném a hrbolatém povrchu, snazší je také jízda do svahu. Frézy s koly jsou obratnější na malém prostoru, kde se i lépe ovládají. Kola by měla mít hluboký vzorek – nebudou tak podkluzovat a zaručí dobrou stabilitu i trakci. Výkonnější modely obvykle umožňují vyřadit pojezd jednoho kola, což usnadní zatáčení i ovládání stroje. 

Komfort je důležitý

Při výběru frézy by měly rozhodovat ještě další aspekty: kvalita výkon a ergonomie. Kvalita je důležitá, aby stroj obstál v extrémních podmínkách. Na dostatečném výkonu motoru závisí rychlost a efektivita, s jakou bude fréza pracovat.  Pod sněhem se může ukrývat například kámen, proto je nezbytné, aby fréza měla robustní konstrukci. Propracovaná ergonomie zase zajistí pohodlí při práci.

Fréza by měla být snadno ovladatelná.  Při práci v zimě budete mít rukavice, všechny ovládací prvky proto musí být dobře přístupné a měly by být umístěny přímo v dosahu řidiče. Vzhledem k mrazům je praktický elektrický startér, u dražších modelů bývají k dispozici i vyhřívané rukojeti. Aby s frézou bylo možné pracovat i v zimním šeru nebo v noci, měla by mít reflektor. Nákup řiďte také záručními podmínkami, kvalitou servisu i dostupností náhradních dílů.

Co patří v současnosti mezi to nej, co frézy nabízejí? U jednostupňových modelů se přední výrobci zaměřují na kvalitu sběru sněhu, tzn. konstrukci šneku a odhozu v takové kvalitě a provedení, kterým levnější produkty nemohou konkurovat. U dvoustupňových strojů se v posledních letech objevily „vychytávky“, jakými jsou například hydrostatická převodovka pro lepší regulaci rychlosti nebo funkce free wheel systém pro ještě snadnější manipulaci s frézou. Některé modely jsou vybaveny i dvojitou řemenicí, díky které disponuje šnekový systém ještě silnějším záběrem. Dosáhnete tak rychlejšího odstranění ještě většího množství přemrzlého a udusaného sněhu.

Připraveno ve spolupráci s časopisem Pěkné bydlení. Pěkné bydlení