CHCI poradit / objednat
CHCI poradit / objednat

Tipy pro zahrádkáře


Trávíte každou volnou chvilku na vaší zahradě a život bez ní si už nedovedete pomalu ani představit? Pak právě vám je určena tato rubrika, kterou pro vás připravujeme společně s našimi odbornými partnery. Naleznete v ní nejen řadu praktických tipů a rad určených všem zahrádkářům, ale třeba i praktické nákupní průvodce, které vám pomohou při výběru nového zahradního pomocníka. Pravidelné zasílání všech novinek z této rubriky na váš email si navíc můžete snadno zajistit pomocí registrace na GIVE.cz nebo zadáním vašeho mailu v levé části této stránky v sekci "Chci více výhod".
 

13.7.2015

Zahrada v červenci

Prázdninové měsíce jsou na zahradě obdobím hojnosti a sklizně. Je třeba věnovat pozornost zdravotnímu stavu rostlin, a to zvláště za deštivého počasí. V teple se choroby šíří rychle a je třeba zasáhnout včas.

Ovocné stromy, sad

Peckoviny, jako jsou třešně nebo meruňky, už mají po sklizni – můžete je zaříznout a prosvětlit. Rendlódy a letní pološvestky, letní jabloně a hrušně je třeba podepřít, aby se jejich větve pod tíhou sklizně nepolámaly. Pozdní odrůdy jádrovin je možné ošetřit proti hořké pihovitosti (Wuxal Kalcium), případně fungicidem proti skvrnitosti.

Zeleninová zahradaZeleninová zahrada

Na počátku léta je na zahradě ke sklízení spoustu zeleniny. Je třeba se zaměřit také na zdravotní stav pěstovaných rostlin, zvláště plodové zeleniny. Ta totiž začíná plodit a při dobré kondici můžete mít plodovou zeleninu ještě v říjnu. Rajčata nejvíce ohrožuje plíseň bramborová, venkovní okurky plíseň okurková a hadovky ve skleníku svilušky. Vždy je třeba zasáhnout hned při prvních příznacích nemoci či napadení. Další věc, na kterou je třeba myslet, je výsev zeleniny pro přípravu sadby pro podzimní sklizeň. Jde nejčastěji o saláty a kedlubny, ředkvičky se mohou vysévat průběžně po celé léto.

Okrasná zahrada, trávník

Pro trávník je v tomto čase největší riziko období dovolených, tedy doba, kdy se pečlivý dohled a průběžná péče změní v nějaké nárazové řešení. Snažte se tedy, abyste získali svědomitého zástupce, Okrasné rostlinykterý se o trávníkovou plochu bude dobře starat. Chyby s tomto období totiž budou na trávníku znát až do září. Trvalkové záhony jsou v plné síle, jen se snažte podepřít vysoké rostliny, jako jsou jiřinky a mečíky, aby se nevyvracely. K tomuto jevu jsou náchylné hlavně rostliny na krajích výsadeb a na větrných místech. Balkonovky pravidelně přihnojujte, příliš dlouhé výhony petunií na konci měsíce o dvě třetiny zkraťte.

Pokojové rostliny a balkon

Letní dlouhé dny plné relaxace a zábavy nás někdy naplní natolik, že na letněné rostliny prostě zapomeneme. To by se jim mohlo stát osudným. Největší nebezpečí nepředstavuje sucho (naopak třeba azalky občas vyschnout potřebují – nasadí lépe květy), ale napadení slimáky. Prohlížet a kontrolovat je třeba nejen rostliny, ale také květináče a podmisky a prostor kolem nich i pod nimi.

Připraveno ve spolupráci s časopisem Flóra. Časopis Flóra 

25.6.2015

Čerpadla a vodárny 2. díl

Voda představuje jednu ze strategických surovin do budoucna. Proto se vyplatí vědět, jak můžete vodou šetřit. Jeden ze základních způsobů úspory vody je velmi prostý: Pro zalévání, praní nebo splachování toalety nemusíte spotřebovávat drahou pitnou vodu, nýbrž využívat naplno přírodní zdroj přímo z vlastní zahrady. Tuto levnou užitkovou vodu vám plně automaticky rozdělí vodní automat.

Vodárna, automat a tlak

Jaký je rozdíl mezi domácí vodárnou a domácím vodním automatem? Podstatná odlišnost spočívá v způsobu fungování a konstrukci čerpadla. Vodárna má expanzní nádrž, ve které je pryžový vak. Po zapnutí se naplní vodou, roztáhne se a čerpadlo vypne po dosažení maximálního tlaku. Ten je dán právě konstrukcí. Po otevření kohoutku se vak stahuje, vytlačuje vodu, tím klesá tlak, až dosáhne minima daného tlakovým spínačem. Poté čerpadlo znovu zapne a celý cyklus se opakuje. Tlak tedy není konstantní, nýbrž pravidelně pulzuje mezi hodnotami minima a maxima. Vodárna je ideální k tomu, aby účelně zásobovala vodou domácnost: nespíná s každým otočením kohoutku nebo spláchnutím.

Naopak domácí vodní automat žádnou expanzní nádrž nemá. Po otočení kohoutku tlak v systému poklesne ihned a tlakový spínač zareaguje a spustí čerpadlo. Čerpadlo vás zásobuje vodou plynule s konstantním tlakem a průtokem. Hodí se proto především na závlahu zahrady, neboť zavlažovače mají konstantní podmínky. Kdybyste ke stejnému účelu použili domácí vodárnu, hrozilo by, že zavlažovače budou při sníženém tlaku vody zajíždět do země a přestanou kropit.

Závěr - efektivně, bezpečně

Čerpadla na vodu jsou konstruována tak, aby umožňovala bezúdržbový provoz. Je opravdu jen pár věcí, které si musíte ohlídat. A jak čerpadlo dimenzovat? Tak, aby splnilo svůj účel efektivně a nespotřebovávalo zbytečné množství elektrické energie. Jeho výkon lze spočítat po odečtení všech ztrát. Ty jsou dány jednak konstrukčně, jednak materiálově. U seriózních výrobců si ovšem můžete být jisti, že použité materiály jsou skutečně kvalitní, takže za odebraný proud získáváte odpovídající výkon.

Nakonec je třeba upozornit ještě na jedno úskalí: Při nákupu hadice vyberte takovou, která bude bezpečně zvládat tlak čerpadla. Tlak uvedený na hadici je takzvaně špičkový. To znamená takový, který při pokojové teplotě trvá maximálně pár vteřin. Přesto se právě na odolnosti hadice nevyplatí šetřit.


Připraveno ve spolupráci s časopisem Domov. Časopis Domov 


15.6.2015

Drobné ovoce pro každou zahradu

Červen je čas nejen růží, ale hlavně prvních plodů, na konci jara se sklízí první voňavá úroda. I na té sebemenší zahrádce by se mělo najít místo pro nějaké drobné ovoce.

Zimolez kamčatský

První plody dozrávají dokonce už na konci května a velmi dobře se hodí k chatám a chalupám. Nepotřebuje totiž příliš péče ani řez, vyhovuje mu místo s vlhčí zahradní půdou, nevadí mu ani vyšší chladnější polohy. Pokud máte na zahradě místo, vysaďte si ho, jako druhové zpestření určitě stojí za pozornost.

Jahodník

Jahodník

Nejoblíbenější, ale na péči nejvíc náročný druh. Zejména klasický zahradní jahodník pěstovaný na záhonu vyžaduje hodně péče, aby byl porost vzdušný, zdravý a úrodný. V malých zahrádkách je lepší pěstovat jej na pyramidě nebo v truhlících. Výborné doplnění sortimentu jsou měsíční jahody, které neodnožují a na místě vydrží plodit řadu let.

Rybíz

Díky svojí odolnosti a nenáročnosti patří mezi nejčastěji pěstované drobné ovoce. Stromkové formy na kmínku se dají bez problémů pěstovat i na docela malém kousku půdy. Mohou růst také v kontejneru. Jednotlivé odrůdy bílého, černého i červeného rybízu se mezi sebou výrazně liší svou raností, vybírejte tedy tak, abyste sklizní pokryli co nejdelší část léta.

Angrešt 

U nás se příliš nepěstuje. Může za to zejména citlivost starších odrůd k takzvanému americkému padlí, kterou si angrešt vysloužil pověst problematického a nespolehlivého druhu. V posledních letech se ale na trhu objevily nové odrůdy, které jsou k tomuto onemocnění výrazně odolnější, u některých je dokonce uváděna rezistence. Určitě tedy stojí za to je opět na zahrádky vysadit. Také angrešt se může pěstovat jako stromek na kmínku v prostorném kontejneru na terase.

Ostružiník a maliník

Jsou náročnější na místo, rozhodně je jim lépe vyhovuje pěstování ve volné půdě. Mají hodně odlišné nároky na stanoviště. Ostružiníku vyhovuje plně osluněné místo, nevadí mu ani sušší půda, potřebuje vždy oporu. Maliník jako původně lesní druh vyžaduje naopak vlhčí místo s kyprou půdou, na sušších místech má rád mulčování kořenů trávou nebo listím. Koření mělce, proto je citlivý na příliš horlivé okopávání a přísušek.

Zpracováno ve spolupráci s časopisem Flóra. Časopis Flóra 


5.6.2015

Zahrada v červnu

Červen je především pro majitele okrasných zahrad jistě nejkrásnějším měsícem v roce. Zahrada doslova kypí životem, rozkvétají první trvalky, v nejkrásnější kondici je většina dvouletek. Doslova záplavou květů nás potěší kvetoucí okrasné keře. Ale i po praktické stránce je na co se těšit – na venkovních záhonech dozrává první úroda.

Ovocné stromy, sad

V sadech se všechno na sklizeň teprve chystá, péče se v těchto týdnech zaměřuje na probírku plodů, která zajistí kvalitní a vyrovnanou úrodu. V opravdu suchém počasí je třeba stromky vydatně zalévat, zejména ty nejmladší, které jste vysadili teprve na podzim či na jaře. V plném proudu je sezona jahod. Při sklizni plodů nezapomínejte také na čistotu porostu – odstraňujte odtud plevel, nahnilé plody, suché listy, první šlahouny a tak podobně. Pokud nepěstujete jahodník na černé fólii, zrající plody podložte suchým materiálem, aby od vlhké půdy nehnily. 

Zeleninová zahrada

Pomalu končí sklizeň rané zeleniny, jako je třeba karotka a hlávkový salát, do plné plodnosti vstupuje Zahrada v červnuhrášek. První polovina měsíce je poslední termín, kdy se sklízí chřest a rebarbora, poslední jsou na řadě také výsevy nakládaček, fazolek zelených i pnoucích a zeleninových tykví (cuket). Ty na rozdíl od velkoplodých dýní nepotřebují tolik času na dozrání, proto se dají vysévat i později. Je třeba vysévat i druhy pro podzimní sklizeň, jako jsou kedlubny a ledový salát. Na záhony se budou vysazovat až v průběhu prázdnin. Je čas na vyvazování a vyštipování plodové zeleniny, tedy zejména rajčata a skleníkových okurek.

Okrasná zahrada, trávník

Doslova v plném květu jsou zahradní pivoňky, nejrůznější druhy kosatců i rané odrůdy denivek. Červen je také čas růží. V této době bujného růstu je třeba ohlídat zejména zdravotní stav rostlin, příliš husté výsadby jsou za vlhka ohroženy plísněmi, šťavnaté listy jsou zase lákadlem pro mšice a housenky. Nejúčinnější zásah je ten včasný, kdy si vystačíte často jen s mechanickým sběrem nebo odštípnutím a likvidací napadených výhonků. Později se škůdci a choroby více rozšíří a budete muset sáhnout po chemických přípravcích. Trávník má v této době velikou spotřebu vody i živin, myslete na to a poctivě se o něj starejte, pravidelně ho sečte a přihnojujte.

Pokojové rostliny a balkon

Pokojové rostliny, které jste přesunuli z bytu ven, mají v červnu svoji aklimatizaci už za sebou. Je ale třeba je čas od času prohlížet, aby je nenapadli škůdci, případně třeba po vydatných deštích nestály ve vodě. Rostliny vysazené v truhlících byste měli přihnojovat od výsadby poprvé tak za dva až tři týdny, potom průběžně asi po 14ti dnech po celou sezonu. Pokud jste ale při výsadbě použili hnojivo s dlouhodobým uvolňováním, žádné další přihnojování rostliny nepotřebují.

Připraveno ve spolupráci s časopisem Flóra. Časopis Flóra 


25.5.2015

Kvetoucí dřeviny konce jara

Romantický květen doslova překypuje květy a barvami. Nádheru kvetoucích tulipánů a skalniček vystřídají rozkvétající konvalinky, pivoňky a dvouletky. Pro zahradní dřeviny nastávají zlaté časy, v tomto období jich rozkvétá celá řada. Pro jejich pěstování a umístění v zahradě platí jediná zásada – potřebují plné slunce a kvalitní zahradní půdu s dostatkem živin i vláhy. V horších podmínkách se jejich potenciál nerozvine.

Šeříky

Pro jarní zahradu představují sázku na jistotu. Kromě velkokvětých zahradních kultivarů šeříku obecného (Syringa vulgaris) najdou určitě uplatnění i drobnokvěté druhy (S. meyeri). Některé odrůdy jsou nizoučké a hodí se i do skalek, jiné nižší vonné odrůdy se dají použít pro volně pojaté předěly v zahradě vysoké zhruba do pasu. Tyto druhy se hodí i po přírodně pojatých zahrad,  kam by se nápadné zahradní šeříky nehodily.

Tavolníky

Jako první rozkvétá bíle kvetoucí druh tavolníku význačného (Spirea x arguta) a známý druh také bíle květoucího tavolníku van Houtteova (S x vanhouttei). Určitě znáte jeho obloukovitě klesají výhony, doslova obalené bílými květy. Na zahradách se pěstují často i tavolníky japonské (S. japonica), které v květnu teprve raší žlutozelenými výhony, Nejčastěji kvetou růžově a rozkvétají od června do září. Jejich podoba je ale trochu jiná, růžové květy jsou v plochých koncových latách, ale netvoří typické obloukovité kaskády jako bíle kvetoucí tavolníky.

Weigelia

Kdo má na zahradě více místa, určitě ať si pořídí weigelii květnatou (Weigela florida). Když začne na konci jara kvést, podmaní si svou krásou doslova každého. Růžové zvonkovité květy mají často tmavší střed, obloukovitě skloněné výhony jsou jimi doslova obsypány. Tento keř roste hodně doširoka, je ale škoda ho příliš tvarovat, řezem se připravíte o květy.

Kaliny

Na zahradu můžete vybírat hned z několika druhů. Klasickým druhem je kalina obecná (Viburnum opulus), její zahradní kultivar s bílými kulovitými květenstvími se často pěstuje i v parcích. Na zahrady si nachází postupně zajímavý druh kaliny japonské (V. plicatum), která svými velikými květenstvími a robustním vzrůstem připomíná bíle kvetoucí hortenzii. Kalina obecná i japonská má květenství tvořené podobně jako řada hortenzií velkými sterilními kvítky, které vroubí jednoduché fertilní kvítky ve středu celého květenství.

Zpracováno ve spolupráci s časopisem Flóra. Časopis Flóra


10.5.2015

Čerpadla a vodárny 1. díl

Pohodlné zajištění vody pro zahradu dnes umožňuje široká škála kvalitních čerpadel. A vyplatí se pamatovat i na další technické vymoženosti, jako je například automatické ovládání.

Co je na výběr? A jaké funkce může čerpadlo plnit?

Pro zavlažování zahrady nejspíš využijete některé ze zahradních nebo ponorných tlakových čerpadel, která bez potíží dokáží čerpat vodu ze studní, přírodních pramenů nebo nádrží na dešťovou vodu. Pro získání vody do domácnosti jsou ideální domácí vodárny a domácí vodní automaty. Pokud potřebujete čerpat vodu ze zatopeného sklepa, pomohou vám ponorná čerpadla. Ta dobře poslouží také pro přečerpávání vody mezi zásobníky, a to i v případě, čerpáte-li vodu znečištěnou.

Jestliže potřebujete vybrat čerpadlo optimální konstrukce, musíte vědět, zda budete vodu čerpat ze studny, z jímky, nebo z přírodního zdroje. Důležitá je ovšem nejen otázka odkud, ale rovněž z jaké hloubky a kolik vody bude třeba čerpat na odběrném místě. Také si musíte předem ujasnit, s jakým tlakem má být čerpadlo dimenzováno, aby po odečtení všech ztrát zůstala v místě odběru dostatečná kapacita.

Čerpadla se v základním dělení rozlišují na povrchová a ponorná. Lze konstatovat, že povrchové čerpadlo pořídíte levněji. Tato výhoda ovšem má háček: čerpadlo se dá reálně použít jen do hloubky sání 6 až 7 metrů. Ve větší hloubce jsou už ztráty při sání neúměrně velké, takže úsporu při pořízení platíte vyššími provozními náklady. Povrchové čerpadlo sice dokáže nasát vodu až z hloubky 9 metrů, u větší hloubky sání je však nezbytný kvalitní sací koš se zpětnou klapkou.

Potřebujete stabilně čerpat vodu z větší hloubky? Pak použijte ponorné tlakové čerpadlo! Ztráty  výkonu se u ponorných čerpadel počítají pouze na výtlaku a jsou dané přepravovanou výškou, vzdáleností, průměrem trubky a do jisté míry také materiálem potrubí. Počáteční investice bude sice větší, ale rychle se vrátí: provoz bude  efektivnější a úspornější, navíc jsou ponorná čerpadla méně náročná na údržbu.

Pomoci vám může systém automatického zavlažování, který dokáže zajistit úsporu až 40 % vody. Zajistí rovnoměrné rozmístění vláhy na přesně vymezeném prostoru zahrady. Můžete nastavit čas, kdy se zavlažování spustí. Nejlepší je zavlažovat ráno dříve, než začne svítit slunce, případně večer či v noci. Z chladné půdy se totiž odpaří méně vody. Naopak během dne se voda odpařuje rychleji a její spotřeba tak může výrazně vzrůst.

Nejhospodárnější a zároveň nejekologičtější je pořídit si senzorovou technologii, tedy čidlo půdní vlhkosti a dešťový senzor. Čidlo půdní vlhkosti měří aktuální vlhkost půdy. Pokud je půda dostatečně vlhká, systém automatického zavlažování se nespustí nebo se přeruší aktuální zavlažování. Dešťový senzor zase reaguje na srážkovou činnost a podle přirozených srážek dává pokyn k úpravě naplánované závlahy.

Na závěr:

- vodní čerpadla jsou konstruována tak, aby s nimi uživatel neměl zbytečnou práci. Hlavní údržba spočívá v zazimování povrchových čerpadel. Ta by totiž jinak zničil mráz.

- někteří výrobci mají v nabídce takový typ povrchového čerpadla, který má uvnitř plynový váček. Tento detail dokáže zabránit prasknutí čerpadla: plynový váček absorbuje tlak ledu.

- bedlivý pozor dávejte na čerpadla, jež jsou vybavena elektronikou. Tento typ čerpadel nesmí být umístěn ve vlhkém prostředí, třeba pod víkem studny nebo v nevětrané zemní jímce. Elektronika by se rychle zničila.

Připraveno ve spolupráci s časopisem Domov. Časopis Domov

1.5.2015

Zahrada v květnu

Květen je pro všechny zahradníky měsíc vpravdě mezní, ve druhé dekádě se totiž především pro pěstitele zeleniny „láme jaro“. Po termínu zvaném půvabně ledoví muži nastává čas, kdy už žádný mrazík ven vysazené rostliny neohrozí. Tato doba je důležitá nejen pro užitkové plodiny, ale třeba i pro osazování balkonů.

Ovocné stromy, sad

Bezprostředně po odkvětu stromů nastává nejrizikovější doba pro úrodu ovoce. Mladé plůdky totiž napadají škůdci, jako je třeba vrtule třešňová, pilatky či obaleči, kteří kladou do čerstvě založených plodů vajíčka. Nejúčinnější je postřik insekticidy; pro méně zkušené zahrádkáře ale bývá problém s jeho správným načasováním. Poměrně účinné jsou i takzvané ekologické způsoby ochrany. Jde především o žluté lepové desky, rozvěšené do korun stromů odchytávající dospělý hmyz, a lapací pásy, které se příčně upevňují na kmeny stromů. 

Zeleninová zahrada

Květen pro zahradníky znamená již značně pokročilé jaro, ven se vysazují poslední druhy zeleniny. Jde především o předpěstované sazenice plodové zeleniny, tedy rajčat, paprik a baklažánů. Na výslunné záhony s dobrou půdou se vysévají hlavně dýně a cukety, v teplých oblastech je čas i na výsev polních okurek a nakládaček. Ve výše položených částech republiky či za chladnějšího průběhu počasí se výsev nakládaček může posunout ještě o dva týdny, na přelom května a června. V tomto termínu se sejí i všechny druhy fazolí, které mají rády vysloveně prohřátou půdu.

Okrasná zahrada, trávník

Ve druhé polovině jara je trávník v nejlepší kondici. Kdo jej ještě nepřihnojil, má nejvyšší čas. Na větší Zahrada v květnuplochy trávníku si vyberte hnojivo s dlouhodobým účinkem, vyhnete se opakovanému hnojení po celou sezonu. Speciálně ošetřená granule hnojiva se rozpouštějí postupně a plynule zásobují rostoucí porost živinami. V tomto termínu se osazují také balkonové a terasové truhlíky. I tady můžete použít podobný typ hnojiva, balkonovky potom budou krásné skutečně až do podzimu. Jediné, co je třeba si při výsadbě hlídat, je orientace balkonu a terasy ke světovým stranám a k ní vybrat vhodné druhy rostlin. Na vysloveně slunná místa se hodí třeba šruchy, kosmatce a pelargonie, na místa spíše stinná třeba netýkavky, begonie a okrasná kopřiva.

Pokojové rostliny

Stále je ještě čas na přesazování a řízkování. Mladé namnožené rostlinky je třeba velmi opatrně zalévat a chránit před slunečním úpalem. Pokojové rostliny bychom měli pomalu otužovat a připravovat na letnění. Pozor ale, jen málo druhů snese přímý a celodenní sluneční svit. Místo pod stromy v pohyblivém stínu se většinou hodí pro drtivou většinu pokojových rostlin. Rostliny je ale třeba po celou sezonu nejen zalévat, ale i průběžně kontrolovat a chránit třeba před slimáky, kteří za několik dní vaší nepozornosti zlikvidují i vzrostlou pokojovku, třeba řemenatky jsou pro ně velmi lákavé.

Připraveno ve spolupráci s časopisem Flóra. Časopis Flóra

Starší články

Vděčné skalničky

Živý plot jako ze škatulky

Zahrada v dubnu

Nakupujeme stromky a trvalky

Zahrada v březnu

Stálezelené dřeviny

Zahrada v únoru

Sněhové frézy - když je hrablo i lopata málo

Zahrada v lednu

Jakou sekačku zvolit?

Připravte Vaši zahradu na jaro

Průvodce výběrem zahradního skleníku

Telefon: [+420] 606 356 488
Email: info@give.cz