POZOR - ve středu 1.5. bude naše prodejna otevřena od 9:00 do 13:00!

Vynález pelet, který přišel poprvé z USA a Skandinávie, zcela změnil svět vytápění. Jde totiž a velmi dostupnou variantu, která bez problému vytopí celé domy či fabriky a navíc je šetrná k životnímu prostředí. U pelet se nemusíte bát dostupnosti, ani ceny a vězte, že topení peletami nabízí příjemné překvapeni v podobě efektivity a výhřevnosti. Odkud se pelety vzali, pro koho jsou vhodné a jak poznat ty kvalitní? Na tyto otázky si odpovíme v dnešním článku.

Odkud se berou pelety

Pelety vznikají v podstatě z dřevního odpadu, což z nich dělá mimořádně efektivní otop. Dřevní pelety se vyrábějí z pilin vznikajících zpracováváním dřeva. Aby měla peleta své specifické a správné vlastnosti, musí být vstupní surovina, tedy dřevo, řádně vysušena. Piliny jsou následně lisovány v tzv. prstencovém granulovacím lisu do známého tvaru válečku, nejčastěji o průměru 6 mm. Při dodržení správného postupu se pelety pyšní velmi vysokou výhřevností a mechanickou stálostí. Díky tomu nabízí topení peletami možnost vytápění dřevem bez pracného štípání polínek a následného nekončícího přikládání dřeva do kotle či kamen.

Pro koho jsou pelety vhodným řešením

Pelety, stejně jako dřevo jako takové, se drží na příčkách nejlevnějších paliv určených k vytápění. Ani jim se pochopitelně nevyhnulo zdražování, nicméně stále se díky nim náklady na vytápění pro průměrnou domácnost stabilně drží hluboko pod cenami elektřiny a plynu. Pokud aktuálně řešíte nebo budete řešit výměnu starého kotle nebo hledáte alternativu právě k předražené elektřině či plynu, topení peletami vám může zachránit zdravý rozum a spoustu financí. Jsou totiž vhodné jak pro nízkoenergetické stavby, tak pro novostavby nebo starší domy. Jak moc výhodné bude vytápění peletami právě pro vás ve výsledku záleží především na velikosti vaše domu, ale hlavně na míře jeho zateplení. Průměrný rodinný dům spotřebuje asi 4-5 tun pelet. U nízkoenergetických staveb, které jsou samozřejmě značně úspornější je to potom dokonce pouze zhruba 1-2 tuny ročně.

Kotel či krbová kamna na pelety?

Když dojde na pelety, máte hned několik možností, jak je využít. První variantou jsou peletová kamna s teplovodním výměníkem. Ta dokáží teplo rozvádět do vašich radiátorů či podlahového topení a přebytečné teplo odvést do akumulační nádrže a využít posléze třeba na ohřev užitkové vody. Současně přinese do vašeho domova tak specifickou atmosféru, kterou dokáží vytvořit pouze plápolající plameny ve vašem obývacím pokoji. Podobně efektivní komfort pak přináší také teplovzdušná kamna, která sálají teplo do místnosti, ve které stojí a za pomoci ventilátorů také do ostatních částí domů dle vaší potřeby. Teplovzdušná kamna potěší zejména nižší pořizovací cenou a rychlostí vytopení vašeho interiéru. Pro nízkoenergetické budovy s rekuperací jsou pak nejvhodnější hermeticky uzavřená peletová kamna, protože neodvádí teplo spalinovou cestou a díky tomu nedochází k narušení tlakové rovnováhy rekuperace. Je potřeba myslet na to, že kvůli hermetickému uzavření musí být kamna napojena na externí přívod vzduchu. V neposlední řadě trh krbových kamen nabízí také kamna na dřevo i pelety, které oslní svou univerzálností a všestranností. Pokud se vám zamlouvá více představa kotle v technické místnosti, vybírat můžete z automatických kotlů na pelety. Disponují velkými nádržemi na palivo a jsou často zcela bez obsluhy díky samostatnému dávkování, i automatickému spínání i vypínání. Jestli si však nejste jisti, která varianta je pro vás výhodnější, je vhodné poradit se s odborníky, kteří poradí přímo vám a vašim konkrétním potřebám.

Kdy a jaké pelety objednávat

Pelety se nejčastěji prodávají v pytlích po 15 kg, většinou vám je přivezou vyskládané na paletě. Využít můžete také nafoukání pelet přímo do vaší skladové místnosti nebo zásobníku. V tomto případě je však důležité myslet na to, že pelety nemají rády vlhko a mokro a je tedy potřeba oddělit je od země. K tomu výborně poslouží například OSB desky. Kvalitu pelet napoví certifikační značka ENplus, kterou u nás v České republice naleznete až u 80 % vyráběných dřevních pelet. Kvalitní pelety bude déle hořet a podstatně lépe vyhřívat, takže se rozhodně nevyplatí šetřit na jejich kvalitě. Ve výsledku totiž utratíte více peněz kvůli rychlejší spotřebě. Nejlepší doba pro dodávání pelet je potom jaro/léto, tedy těsně po skončení topné sezóny, kdy je jejich cena až o 20 % nižší.