Březen, to je pro zahradníky určitě nejkrásnější jarní měsíc. Jistě, lze začít už dříve, hlavně s výsevy pod sklo a s pracemi v ovocné zahradě. Ale březen, to je něco jiného. Především začne vonět zem a to je nekladný signál, že se práce přesunují na dlouhé měsíce zase ven na sluníčko, pod širou oblohu. První práce, která je na řadě, je příprava záhonů pro jarní výsevy a výsadby.

Ovocné stromy, sad

Pomalu končí zimní prořezávka jádrovin a celkový úklid v okolí stromů – tedy odstranění suchých větví, oprava konstrukcí, vykopání starých stromů a vyhrabání stařiny pod stromy. Březen a duben jsou ty nejvhodnější měsíce pro výsadbu kontejnerovaných ovocných stromků, a to těch klasických i keřů drobného ovoce. S teplejším počasím (nad 7 °C, lépe kolem 10 °C) je možné začít i s předjarními postřiky (Mospilan, Rock Effekt, Jarní souprava, Calypso, Oleoekol), které bojují proti přezimujícím škůdcům, jako jsou mšice, mery, svilušky, puklice, obaleči či píďalky. Postřik by měl být důkladný, potom je efekt nejvýraznější a vyhnete se tak nutnosti dalších postřiků.

Zeleninová zahrada

V těchto týdnech vrcholí příprava půdy. Nespěchejte, půda vám sama „řekne“, že je už po zimě přiměřeně vyschlá, jinak se při zpracování maže, zůstává studená a těžká. Není třeba všechny záhony rýt, třeba po pozdních bramborách či mrkvi na uskladnění stačí půdu, která je po zimě bez plevele, jen srovnat hráběmi a ušlapané kraje nadzvednout rycími vidlemi. Čerstvě zrytá půda musí trochu slehnout, nelze do ní hned vysazovat či vysévat. Časový odstup by měl být minimálně týden, lépe spíš 10 dní. V březnu se dá do volné půdy vysévat všechny druhy kořenové zeleniny s výjimkou celeru, špenát, hrášek, zahradní bob, ředkvičky, později, za teplejšího počasí se dají vysazovat i sazenice kedluben, kapusty či raného zelí, cibule a jarní česnek. Naplno se rozbíhá také sezona ve skleníku, vysazují se kedlubny a salát z předpěstované sadby, přepichují se výsevy zeleniny a květin a vysévají se další druhy letniček a plodová zelenina, zejména rajčata.

Okrasná zahrada, trávníkZahrada v březnu

Počátkem jara je vhodné u trávníku dosít řídká či vymoklá místa. Místo lehce zkypřete, přidejte trochu kompostu a dosejte, nezapomeňte semena trochu přimáčknout. Rašící trsy trvalek opatrně vyčistěte od starých výhonků a listů; raději použijte jen prsty nebo malé hrabičky, kterými jen materiál sbíráte, neryjte s nimi do půdy, zničili byste si tak rašící cibulky či pupeny. Je ta správná doba na výsadbu nových trvalek i jejich dělení.

Pokojové rostliny

Přibývající světlo a slunce povzbuzuje pokojové rostliny k vyšší aktivitě, je ta nejlepší doba pro jejich přesazování i množení. Kbelíkové rostliny na balkon by již měly mít svoji první ozdravnou kůru v podobě prostříhání za sebou, je možné je trošku přihnojit, mladé, silně rostoucí exempláře případně i přesadit. Pozor na příliš štědrou zálivku, rostliny nemají rády přemokření a je pro ně horší než zůstat dva tři dny bez vody.

Připraveno ve spolupráci s časopisem Flóra na zahradě. Flóra na zahradě