Prázdninové měsíce jsou na zahradě obdobím hojnosti a sklizně. Je třeba věnovat pozornost zdravotnímu stavu rostlin, a to zvláště za deštivého počasí. V teple se choroby šíří rychle a je třeba zasáhnout včas.

Ovocné stromy, sad

Peckoviny, jako jsou třešně nebo meruňky, už mají po sklizni – můžete je zaříznout a prosvětlit. Rendlódy a letní pološvestky, letní jabloně a hrušně je třeba podepřít, aby se jejich větve pod tíhou sklizně nepolámaly. Pozdní odrůdy jádrovin je možné ošetřit proti hořké pihovitosti (Wuxal Kalcium), případně fungicidem proti skvrnitosti.

Zeleninová zahradaZeleninová zahrada

Na počátku léta je na zahradě ke sklízení spoustu zeleniny. Je třeba se zaměřit také na zdravotní stav pěstovaných rostlin, zvláště plodové zeleniny. Ta totiž začíná plodit a při dobré kondici můžete mít plodovou zeleninu ještě v říjnu. Rajčata nejvíce ohrožuje plíseň bramborová, venkovní okurky plíseň okurková a hadovky ve skleníku svilušky. Vždy je třeba zasáhnout hned při prvních příznacích nemoci či napadení. Další věc, na kterou je třeba myslet, je výsev zeleniny pro přípravu sadby pro podzimní sklizeň. Jde nejčastěji o saláty a kedlubny, ředkvičky se mohou vysévat průběžně po celé léto.

Okrasná zahrada, trávník

Pro trávník je v tomto čase největší riziko období dovolených, tedy doba, kdy se pečlivý dohled a průběžná péče změní v nějaké nárazové řešení. Snažte se tedy, abyste získali svědomitého zástupce, Okrasné rostlinykterý se o trávníkovou plochu bude dobře starat. Chyby s tomto období totiž budou na trávníku znát až do září. Trvalkové záhony jsou v plné síle, jen se snažte podepřít vysoké rostliny, jako jsou jiřinky a mečíky, aby se nevyvracely. K tomuto jevu jsou náchylné hlavně rostliny na krajích výsadeb a na větrných místech. Balkonovky pravidelně přihnojujte, příliš dlouhé výhony petunií na konci měsíce o dvě třetiny zkraťte.

Pokojové rostliny a balkon

Letní dlouhé dny plné relaxace a zábavy nás někdy naplní natolik, že na letněné rostliny prostě zapomeneme. To by se jim mohlo stát osudným. Největší nebezpečí nepředstavuje sucho (naopak třeba azalky občas vyschnout potřebují – nasadí lépe květy), ale napadení slimáky. Prohlížet a kontrolovat je třeba nejen rostliny, ale také květináče a podmisky a prostor kolem nich i pod nimi.

Připraveno ve spolupráci s časopisem Flóra. Časopis Flóra