Červen je především pro majitele okrasných zahrad jistě nejkrásnějším měsícem v roce. Zahrada doslova kypí životem, rozkvétají první trvalky, v nejkrásnější kondici je většina dvouletek. Doslova záplavou květů nás potěší kvetoucí okrasné keře. Ale i po praktické stránce je na co se těšit – na venkovních záhonech dozrává první úroda.

Ovocné stromy, sad

V sadech se všechno na sklizeň teprve chystá, péče se v těchto týdnech zaměřuje na probírku plodů, která zajistí kvalitní a vyrovnanou úrodu. V opravdu suchém počasí je třeba stromky vydatně zalévat, zejména ty nejmladší, které jste vysadili teprve na podzim či na jaře. V plném proudu je sezona jahod. Při sklizni plodů nezapomínejte také na čistotu porostu – odstraňujte odtud plevel, nahnilé plody, suché listy, první šlahouny a tak podobně. Pokud nepěstujete jahodník na černé fólii, zrající plody podložte suchým materiálem, aby od vlhké půdy nehnily. 

Zeleninová zahrada

Pomalu končí sklizeň rané zeleniny, jako je třeba karotka a hlávkový salát, do plné plodnosti vstupuje Zahrada v červnuhrášek. První polovina měsíce je poslední termín, kdy se sklízí chřest a rebarbora, poslední jsou na řadě také výsevy nakládaček, fazolek zelených i pnoucích a zeleninových tykví (cuket). Ty na rozdíl od velkoplodých dýní nepotřebují tolik času na dozrání, proto se dají vysévat i později. Je třeba vysévat i druhy pro podzimní sklizeň, jako jsou kedlubny a ledový salát. Na záhony se budou vysazovat až v průběhu prázdnin. Je čas na vyvazování a vyštipování plodové zeleniny, tedy zejména rajčata a skleníkových okurek.

Okrasná zahrada, trávník

Doslova v plném květu jsou zahradní pivoňky, nejrůznější druhy kosatců i rané odrůdy denivek. Červen je také čas růží. V této době bujného růstu je třeba ohlídat zejména zdravotní stav rostlin, příliš husté výsadby jsou za vlhka ohroženy plísněmi, šťavnaté listy jsou zase lákadlem pro mšice a housenky. Nejúčinnější zásah je ten včasný, kdy si vystačíte často jen s mechanickým sběrem nebo odštípnutím a likvidací napadených výhonků. Později se škůdci a choroby více rozšíří a budete muset sáhnout po chemických přípravcích. Trávník má v této době velikou spotřebu vody i živin, myslete na to a poctivě se o něj starejte, pravidelně ho sečte a přihnojujte.

Pokojové rostliny a balkon

Pokojové rostliny, které jste přesunuli z bytu ven, mají v červnu svoji aklimatizaci už za sebou. Je ale třeba je čas od času prohlížet, aby je nenapadli škůdci, případně třeba po vydatných deštích nestály ve vodě. Rostliny vysazené v truhlících byste měli přihnojovat od výsadby poprvé tak za dva až tři týdny, potom průběžně asi po 14ti dnech po celou sezonu. Pokud jste ale při výsadbě použili hnojivo s dlouhodobým uvolňováním, žádné další přihnojování rostliny nepotřebují.

Připraveno ve spolupráci s časopisem Flóra. Časopis Flóra