Duben je měsíc semen a sazenic. V plném proudu jsou výsevy ven, v bezpečí skleníku má každý zahradník napilno hlavně s přepichováním rostlinek a nejrůznějšími pracemi okolo sadby, jako je její otužování, přesazování a přihnojování. Je čas přihnojit trávník a doplnit okrasné záhony.

Ovocné stromy, sad

Ještě stále lze sázet ovocné stromky. Jarní termín výsadby vyhovuje zvlášť teplomilným druhům, jako Zahrada v dubnujsou ořešáky, broskvoně a meruňky. Prohřátou půdu potřebují také sazenice vinné révy, půda by měla mít nejlépe alespoň 10 °C. Stromky v kontejnerech lze vysazovat prakticky celoročně. Podle průběhu počasí začněte i s ochranou stromů proti strupovitosti či kadeřavosti. Vlhké jaro má za následek vyšší riziko napadení těmito chorobami, u choulostivých odrůd je tedy třeba ochranu zahájit dříve. Slunečné jaro zase urychluje nástup škůdců, vybavte se tedy prostředky proti nim – na zahrádce se snažte dát přednost ekologickým výrobkům, jako jsou ekologické postřiky, lepové desky, lapače či pásy na kmeny, klasické insekticidy používejte jen při silném výskytu škůdců. 

Zeleninová zahrada

Pěstitel zeleniny je v tomto čase doslova rozpolcen, a to mezi venkovní záhony a chráněné prostory pařenišť a skleníků, případně i okenních parapetů. Právě tam totiž dorůstá sadba plodové zeleniny, která se vysazuje ven až v polovině května. Je třeba dbát na pravidelné větrání a udržování nižší teploty, aby sadba „neutekla“ do výšky na úkor svojí síly a vitality. Nejmenší problém představuji rajčata, která je možné na záhon vysadit hlouběji, větší práci si musíte dát s paprikami. Ty mají velmi dlouhou dobu předpěstování a sazenice snadno zvlášť v teplém bytě přerostou. Ven se vysazují a vysévají všechny běžné druhy zelenin, nezapomeňte ale ani na druhy, které se sklízejí až na podzim nebo dokonce až napřesrok, ale pěstují se dost dlouho. Jde o růžičkovou kapustu, podzimní kapustu (případně zelí) a obří kedlubny.

Okrasná zahrada, trávník

Trávník už začal viditelně nabírat na síle, je nejlepší doba na jeho přihnojení, případně vertikutaci. Tento zásah je velmi účinný, neprovádí se ale vždy. Protože řeší příliš hustý porost a neprostupnou vrstvu travní plsti, nepoužívá se u mladých, vitálních trávníků ani u trávníků založených výsevem na podzim. V těchto případech je třeba více se zabývat odplevelením, případně dosetím, aby se trávník pěkně zapojil a nevznikala v něm holá místa, kde se dvouděložné rostliny snadno uchytí. Trvalky už většinou krásně raší, je dobře vidět, kde přes zimu vymrzly a kam je třeba dosadit nové. V nabídce zahradnictví je v dubnu nejširší nabídka trvalek, neváhejte s nákupy, v této době se sazenice nejsnadněji na novém místě uchytí.

Pokojové rostliny

Přesazovat a řízkovat, to je dubnové heslo prací kolem pokojových rostlin. Mladé, silně rostoucí rostliny se přesazují každý rok, ty starší jednou za dva až tři roky. Veliké exempláře se přesazují ještě v delších časových intervalech, větší důraz se klade na vyvážené hnojení; každoročně se také přisypává vrstva čerstvé půdy nahoru nad kořeny, pokud je ovšem v květináči místo. Vegetativní množení rostlin je jednoduché, pokud si vyberete správný termín, kdy rostlina silně roste. Dejte si ale pozor na silné jarní hnojení pokojovek, řízky potom nejsou dost vyzrálé a špatně zakořeňují. Proto rostliny, ze kterých plánujete řízky odebírat, raději přihnojte až potom.

Připraveno ve spolupráci s časopisem Flóra. Flóra na zahradě