Květen je pro všechny zahradníky měsíc vpravdě mezní, ve druhé dekádě se totiž především pro pěstitele zeleniny „láme jaro“. Po termínu zvaném půvabně ledoví muži nastává čas, kdy už žádný mrazík ven vysazené rostliny neohrozí. Tato doba je důležitá nejen pro užitkové plodiny, ale třeba i pro osazování balkonů.

Ovocné stromy, sad

Bezprostředně po odkvětu stromů nastává nejrizikovější doba pro úrodu ovoce. Mladé plůdky totiž napadají škůdci, jako je třeba vrtule třešňová, pilatky či obaleči, kteří kladou do čerstvě založených plodů vajíčka. Nejúčinnější je postřik insekticidy; pro méně zkušené zahrádkáře ale bývá problém s jeho správným načasováním. Poměrně účinné jsou i takzvané ekologické způsoby ochrany. Jde především o žluté lepové desky, rozvěšené do korun stromů odchytávající dospělý hmyz, a lapací pásy, které se příčně upevňují na kmeny stromů. 

Zeleninová zahrada

Květen pro zahradníky znamená již značně pokročilé jaro, ven se vysazují poslední druhy zeleniny. Jde především o předpěstované sazenice plodové zeleniny, tedy rajčat, paprik a baklažánů. Na výslunné záhony s dobrou půdou se vysévají hlavně dýně a cukety, v teplých oblastech je čas i na výsev polních okurek a nakládaček. Ve výše položených částech republiky či za chladnějšího průběhu počasí se výsev nakládaček může posunout ještě o dva týdny, na přelom května a června. V tomto termínu se sejí i všechny druhy fazolí, které mají rády vysloveně prohřátou půdu.

Okrasná zahrada, trávník

Ve druhé polovině jara je trávník v nejlepší kondici. Kdo jej ještě nepřihnojil, má nejvyšší čas. Na větší Zahrada v květnuplochy trávníku si vyberte hnojivo s dlouhodobým účinkem, vyhnete se opakovanému hnojení po celou sezonu. Speciálně ošetřená granule hnojiva se rozpouštějí postupně a plynule zásobují rostoucí porost živinami. V tomto termínu se osazují také balkonové a terasové truhlíky. I tady můžete použít podobný typ hnojiva, balkonovky potom budou krásné skutečně až do podzimu. Jediné, co je třeba si při výsadbě hlídat, je orientace balkonu a terasy ke světovým stranám a k ní vybrat vhodné druhy rostlin. Na vysloveně slunná místa se hodí třeba šruchy, kosmatce a pelargonie, na místa spíše stinná třeba netýkavky, begonie a okrasná kopřiva.

Pokojové rostliny

Stále je ještě čas na přesazování a řízkování. Mladé namnožené rostlinky je třeba velmi opatrně zalévat a chránit před slunečním úpalem. Pokojové rostliny bychom měli pomalu otužovat a připravovat na letnění. Pozor ale, jen málo druhů snese přímý a celodenní sluneční svit. Místo pod stromy v pohyblivém stínu se většinou hodí pro drtivou většinu pokojových rostlin. Rostliny je ale třeba po celou sezonu nejen zalévat, ale i průběžně kontrolovat a chránit třeba před slimáky, kteří za několik dní vaší nepozornosti zlikvidují i vzrostlou pokojovku, třeba řemenatky jsou pro ně velmi lákavé.

Připraveno ve spolupráci s časopisem Flóra. Časopis Flóra