Zdálo by se, že na počátku kalendářního roku není třeba na zahradě dělat nic. Do jisté míry je to pravda, ale opravdoví zahradníci si najdou i v zimní době činnosti, které jejich zahradě prospívají a posunují ji tak k začátku sezony na trochu lepší startovní pozici než v případě, kdy se začíná až v březnu. Jsou dokonce i práce, které se dělají jen v době zimního klidu, tedy v lednu a počátkem února.

Ovocné stromy, sad

V zimě se zaměřte na ošetření starších stromů, je ten pravý čas na prořezávku jádrovin, tedy hrušní a jabloní. Odstraňte staré, suché či nemocné větve a také takové, které se kříží s kosterními větvemi a zahušťují vnitřek koruny. Právě na stromech bez listí je poloha každé větve dobře vidět. V době prořezávky by nemělo příliš mrznout, větší řezy vždy ošetřete stromovým balzámem. V zimě je čas i na pokácení starých stromů, případně i odstranění pařezů.

Zeleninová zahrada

Neodkládejte sklizeň a spotřebu „zimní“ zeleniny z venkovních záhonů, jako je růžičková kapusta, kadeřávek či pór. S přibývajícími týdny rychle ztrácí na kvalitě. Na přelomu února a března by měly být záhony sklizené a čisté, abyste je mohli využít pro jarní výsev či výsadbu.

Okrasná zahrada, trávník

Tato část zahrady je v této době opravdu v klidu, po trávníku proto zbytečně nepřecházejte a pro pohyb po zahradě důsledně využívejte zpevněné cestičky. Pokud je nasněženo, průběžně sníh setřásejte z dřevin, z cestiček a vjezdů ho dávejte na záhony a pod stromy, ale jen v případě, kdy je čistý, nesolený. 

Pokojové rostliny

S přibývající délkou denního světla se probouzejí pokojovky. V této době je třeba ohlídat hlavně jejich dobrý zdravotní stav. Zálivka by měla být přiměřená, spíš střídmější. Trvale zamokřená půda vede nejen k degeneraci kořenového systému, kterému chybí vzduch v půdě, ale má za následek i rozvoj různých škůdců a chorob, jako jsou třeba chvostoskoci či plísně kořenového krčku a listových bází. S prvním přihnojováním počkejte až na druhou polovinu února. 

Připraveno ve spolupráci s časopisem Flóra na zahradě. Flóra na zahradě