Únor, to je pro zahradníky čas nejvyšší pohotovosti, Je to čas plánování, těšení a prvních praktických příprav na novou sezonu. Kdo má k dispozici zahradní skleník, kam může přepíchané sazeničky přemístit, začíná v únoru s výsevy pod sklo, ať už plánuje pěstovat zeleninu nebo květiny. Za pěkného počasí lze začít i s prvními výsevy do volné půdy.

Ovocné stromy, sad

V sadu a kolem ovocných stromů je v předjaří na zahradě nejvíce práce. Je možné ještě prořezat angrešty a rybízy, dokončit zmlazení jádrovin. Peckoviny se v předjaří neřežou, jejich doba prořezávky a cíleného tvarování je ve druhé polovině léta, těsně po sklizni. Výjimkou je výchovný řez u mladých stromků. V předjaří je čas na první postřik, který je zaměřen na přezimující škůdce.

Zeleninová zahrada

V předjaří je možné už vysévat do volné půdy první kořenovou zeleninu, tedy petržel, pastinák, karotku aZahrada v únoru mrkev. To je ale možné jen v případě teplého počasí a dobře připravených záhonů. Právě přípravě záhonů je ostatně třeba věnovat v tomto období dost času, s tím souvisí i přehazování kompostu. Je  také ta správná doba pro zakládání teplých a poloteplých pařenišť. Do truhlíčků lze vysévat salát pro přirychlení, kedlubny, ale také letní pór a papriky. Z květin se brzy vysévají třeba pelargonie pěstované ze semen, nestařec, netýkavka či nerenka.

Okrasná zahrada, trávník

Za příznivého počasí lze začít sundavat ochranu proti mrazu ze stromkových růží a trvalkových záhonů, ze kterých ostřiháme a zlikvidujeme všechny suché listy a výhony. Trávník zatím neroste, není tedy třeba ho hnojit, vyhrabávat, ani dosévat, zásahy mu v tomto období spíš škodí. Je správná doba na prořezávku a zmlazování keřů kvetoucích v létě, jako jsou hortenzie, pustoryl, syrský ibišek nebo tavolník.

Pokojové rostliny

Nejvíce péče věnujeme kbelíkovým rostlinám, které prostříháme podle toho, jak které výhony raší a začneme je také po malých dávkách zalévat. Hlídáme jejich zdravotní stav, sledujeme, zdali se na mladých rašících lístečcích neobjevily mšice. Pokojové rostliny roztřídíme na ty, které plánujeme přesadit (ty nehnojíme), a ty ostatní, které zůstávají ve stávajících květináčích. U těchto pokojovek můžeme na konci měsíce začít s přihnojením, případně doplněním horní vrstvy půdy.

Připraveno ve spolupráci s časopisem Flóra na zahradě. Flóra na zahradě