Krbová kamna se díky své nádherné vlastnosti, rozdávat do našich domovů teplo, stále více a více hřejí na výsluní našeho zájmu. Pořizujeme si je na chalupy, do zahradních chatek, rodinných domků i jen tak, pro zpestření dlouhých zimních večerů do chladných bytů. Kromě toho, že krbová kamna vypadají jedinečně a svou přítomností místnost rozzáří a kvalitu bydlení posunou o několik příček směrem vzhůru, jsou to hlavně - a především - výkonní pomocníci v boji se zimou a chladem. Výborně zvládnou vyhřát nejen jedinou místnost, ale i všechny další a to díky výměníku. Aby však vše fungovalo jak má, klíčový je nejen správný výběr krbových kamen s výměníkem, ale také samotné zapojení.
 

Správné zapojení krbových kamen s výměníkem je důležité pro dokonalou souhru

V případě klasických krbových kamen v podstatě stačí jejich připojení na komín a můžete topit. V případě kamen s výměníkem je však potřeba důkladné napojení na systém ústředního topení, případně bojler či zásobník vody. Výhodou je, že nemusíte pořizovat topná tělesa nová, snadno kamna propojíte i s těmi, které už máte doma. Pro dlouhou životnost krbových kamen, a spolehlivý chod, je rozhodující  právě správné připojení a dokonalá symbióza. Proto, pokud nejste odborníky z oboru, vždy raději samotné komplexní zapojení svěřte profesionálům, tedy topenářské firmě. Stejně tak v případě prací na elektroinstalaci nezapomeňte, že je smí provádět pouze osoba s platným pověřením a zkouškami.
 

Příprava před zapojením krbových kamen je také důležitá

Kdo je připraven, není zaskočen, a proto je dobré myslet na pár důležitých věcí ještě před samotným procesem instalace. Vždy myslete na to, že každá krbová kamna musí stát na 100% nehořlavém povrchu. K tomuto účelu slouží nehořlavé izolační podložky, keramika, kámen či speciální tvrzené sklo. Samotná nosnost podlahy je také důležitá, kvalitní kamna váží hodně přes 100 kg, proto v případě, že vaše podlaha podmínku nosnosti nesplňuje, můžete použít speciální podložku, která rovnoměrně rozloží zatížení kamen. Před instalací je také samozřejmostí zajištění přístupu  k čištění kamen, dodržení bezpečné vzdálenosti od předmětů či zdí a také dobrý přístup ke komínu. Správný odvod spalin je nezbytný pro kvalitní funkci kamen i komfort obyvatel, vždy tedy musí mít komín stejný průměr jako kouřovod kamen a na tento komín nesmí být napojen žádný další kotel či kamna. Tah komínu je závislý na mnoha faktorech, vždy si jej však před samotnou koupí nechte zkontrolovat a propočítat kominíkem. Již při výběru tak myslete na to, že kamna s výměníkem jsou náročnější na dobrý tah v komíně, hlavně při zatápění, kdy musí kamna zvládnout nejen začít vytápět místnost, ale také ohřívat vodu ve výměníku.


Zapojení krbových kamen s výměníkem má své předpisy i pravidla

Nejen z důvodu správné funkčnosti, ale především také vaší bezpečnosti a ochraně vašeho majetku. Každá krbová kamna s výměníkem musí být nejen konstrukčně v pořádku, ale opatřena také zákonem předepsanými prvky jako je především záložní zdroj pro případ výpadku elektrické energie, který zabrání přetopení kamen, ale také oběhové čerpadlo, pojišťovací ventil a expanzní nádoba, která zabraňuje zvětšení tlaku v soustavě vlivem změny teploty.
 

Bezpečný provoz je základ

Z nejrůznějších důvodů může nastat situace, kdy dojde k přehřátí vody ve výměníku a nejčastějším viníkem bývá výpadek proudu, který jen těžko ovlivníte. Oběhové čerpadlo tak přestane fungovat a voda se nekontrolovaně ohřívá dál. Díky bezpečnostním prvkům však můžete škodám zamezit a je tedy důležité, a hlavně nezbytné, použít některou z ochran proti přetopení. Nejčastěji to bývá právě záložní zdroj, ale také vychlazovací smyčka, která musí být napojena na vodovodní řád,  či speciální ventil, který, když voda v nádobě začne dosahovat bodu varu, odpustí vodu do kanalizace a napustí novou – chladnou. Jen tak si v případě poruchy či výpadku elektřiny ochráníte nejen majetek, ale také samotná krbová kamna, která by se jinak mohla poškodit a jejich životnost by se pak výrazně zkrátila.
 

Věděli jste, že.....

Můžete zkombinovat provoz stávajícího kotle na elektřinu či plyn s novými krbovými kamny s výměníkem? Propojení stávajícího kotle na elektřinu či plyn s novými krbovými kamny je výhodné a praktické. Topidla mezi sebou můžete střídat dle vaší potřeby, v noci přitápět třeba plynem a přes den se kochat vášnivým ohnivým tancem ve vašem krbu. Při zapojení kamen však vždy myslete na to, že nesmí být nikdy zapojena ve stejném vedení jako hlavní kotel. 

Pro svůj provoz teplovodní krbová kamna potřebují oběhové čerpadlo. Jeho provoz není zcela bezhlučný, proto při zapojení zvažte možnost umístit jej mimo obytnou místnost – na chodbu  či do  technické místnosti. 

Bojler dokáže ohřívat teplou užitkovou vodu jako doplňkový i hlavní zdroj. Pokud na sebe převezme úlohu hlavního poskytovatele teplé vody, je nutné opatřit jej další topnou spirálou. Výhodou je, že výměník vždy přednostně ohřívá vodu pro bojler a až je dosaženo stanovené teploty, předává zbylé teplo do radiátorů. Teplá voda vám tedy zahřeje ruce vždy jako první. 

Při zapojení hrdla krbových kamen a sopouchu budete potřebovat kouřovody. Dodržujte vždy instrukce o délce kouřovodu tak, jak je uvádí výrobce kamen. Kouřovod by měl být pokud možno co nejkratší a s plynulými změnami. Nesmí vést do vyšších pater, pokud jej vedete přes stěnu, nezapomeňte jeho okolí vyplnit nehořlavým materiálem.
 

Než poprvé zatopíte...

Slavnostně jste vše zapojili, a už se nemůžete dočkat, až si poprvé zatopíte. Nezapomeňte však, že před tímto velkým okamžikem, na který se tak těšíte,  musíte pozvat také mistra kominíka, který vše zkontroluje a vydá písemnou revizní zprávu.

 

 Pokračujte zpět na výběr krbových kamen.     Pokračovat na výběr krbových kamen 


SHOWROOM NA KRBOVÁ KAMNA

Navštivte náš showroom v Praze 9 a vyberte si z mnoha modelů vystavených krbových kamen. V průběhu návštěvy se vám bude věnovat proškolený a certifikovaný odborník, který vám s výběrem krbových kamen velice rád pomůže. Více informací naleznete ZDE.