SHOWROOM NA KRBOVÉ VLOŽKY

Navštivte náš showroom v Praze 9 a vyberte si z mnoha modelů vystavených krbových vložek. V průběhu návštěvy se vám bude věnovat proškolený a certifikovaný odborník, který vám s výběrem krbové vložky velice rád pomůže. Více informací naleznete ZDE.

 

Vybudování vlastního krbu je čím dál více žádanější alternativou kvalitního a spolehlivého vytápění, díky kterému vaše obydlí získá teplo, které zahřeje tělo a pohladí duši. Nejen, že krb sluší každému interiéru, navíc jej bude milovat i váš rodinný rozpočet  a vy zažijete dokonalou nezávislost a pohodlí v jakémkoli počasí. Teplovodní krbová vložka vykouzlí romantickou náladu, vyhřeje celý rodinný dům, ohřeje teplou vodu a napojit ji můžete třeba i na podlahové vytápění. Zní to slibně, co říkáte?

 

Správné zapojení teplovodní krbové vložky je klíčové

Pro splnění všech představ, přání a požadavků, je na počátku samozřejmě správný výběr krbové vložky a především pak vhodná volba výkonu. Tu si můžete orientačně propočítat i sami doma, vždy však v konečné fázi svěřte propočty odborníkům, jen tak si zajistíte splnění svých snů. Tím, že teplovodní vložka neohřívá jen jednu místnost, ale také vodu pro otopný systém či vaši koupel, je vhodně zvolený poměr výkonu do vody a do vzduchu opravdu důležitý.

Pokud se domek chystáte postavit, je krbová vložka ideální způsob vytápění právě pro novostavby či nízkoenergetické domy,  vždy však na ni myslete již  v samotném projektu. Samotné vybudování a také zapojení, je pak nejlepší svěřit profesionálům, tedy kvalifikované topenářské firmě, která hravě zvládne správné zapojení teplovodní krbové vložky a vy si tak zajistíte bezproblémový chod bez potíží.

Teplovodní krbová vložka totiž nejen dodává teplo do místnosti v které bude postavena, ale musí zvládnout také ohřev vody do zásobníku, bojleru a také následné předání do otopného systému. Špatným zapojením byste přišli nejen o příjemné teplo, ale časem i o samotnou vložku. Navíc náš stát vyžaduje splnění přísných podmínek pro zapojení teplovodní krbové vložky, a instalaci tak není radno svěřit komukoli. O to víc, když nám jde nejen o kvalitní teplo, ale především vlastní bezpečnost.

 

Bez komínu není krbu

K samotnému provozu krbu je zkrátka nezbytný, stejně jako jeho stav, tah a průměr. Pokud tedy chcete krbovou vložku budovat a komín již máte, vždy povolejte ještě před samotnou koupí konkrétní vložky mistra kominíka, který vám zkontroluje a přeměří tah komína, stav a těsnost a také jeho průměr. Podle toho pak můžete vybírat přesně takový typ krbové vložky, která bude s komínem v dokonalé souhře a vašemu vyhřátému obydlí nebude stát špatný tah v cestě. Mohl by totiž způsobit nejen nefunkčnost, ale také únik zplodin do místnosti a o to jistě nestojíte.

 

Důležité také je:

–    na jeden komín může být napojeno jen jedno zařízení

–    komín musí být zhotoven či vyvložkován za použití nehořlavých materiálů

–    napojení krbové vložky a komínu musí být za pomocí kouřovodů z nehořlavých materiálů

–    kouřovod je vhodné vést co nejkratší cestou tak, aby délka nebyla více jak 1,5 metru

–    použité kouřovody musí být odnímatelné a pohyblivé

 

Bezpečnost vašeho krbu musí být samozřejmostí

Jde totiž nejen o teplo, ale především o vaše pohodlí a bezpečné užívání bez nepříjemných následků. Proto váš uživatelský komfort začíná i takovou drobností, jakou je zabezpečení dobré ventilace místnosti pomocí centrálního přívodu vzduchu, který se dokonale postará o čerstvý vzduch nutný pro dobré hoření, ale i zdravé klima.

Teplovodní krbová vložka musí být také vybavena pojistkou proti přehřátí. Této úlohy se dobře zhostí:

–    vychlazovací smyčka

–    záložní zdroj pro oběhové čerpadlo, které zajistí jeho chod i v případě výpadku elektrické energie

–    otevřená expanzní nádoba

–    pojistka proti přehřátí – termostatický uzávěr, který je řízen teplotou vody. Když teplota uvnitř teplovodní vložky dosáhne teploty 97°C, termostatický uzávěr se otevře a do chladící trubice začne proudit studená voda z vodovodu, čímž se horká voda uvnitř výměníku začne ochlazovat a nehrozí tak přehřátí. Velkou výhodou je fakt, že termostatický uzávěr nepotřebuje ke svému chodu elektřinu.

 

Zapojení teplovodní krbové vložky si žádá i dobrou přípravu

Ještě před samotným zapojením teplovodní krbové vložky je důležité učinit pár kroků, které jsou pro správný chod a především bezpečnost krbu nezbytné. Před ustavováním vložky a budováním krbu je nutné ověřit vhodnou nosnost podlahy, případně použít speciální podložky, které rozloží zatížení krbu. Vždy myslete na to, že krbová vložka musí stát ve vodorovné poloze a také na nehořlavém povrchu o síle minimálně 15cm. I podlaha kolem krbové vložky musí být chráněna v okruhu minimálně 30 cm nehořlavým povrchem či podložkou.  Dokonce i spojovací potrubí a čistící otvory, i samotná vložka, by měly být umístěny od hořlavých částí budovy minimálně 60 cm a u zdí s omítkou 30 cm. Není tedy překvapením, že ve zdi za krbem nesmí vést voda, plyn ani elektřina.

 

Věděli jste, že...

–    je vždy nutné při budování krbu myslet na ponechání dostatečného prostoru pro snadný přístup k jeho čistění

–    při zdění krbu mezi obezdívkou a vložkou je - pro její správnou funkčnost - nutné zajištění proudění vzduchu a je tak důležité ponechat mezi nimi mezeru cca 10 cm, která zabrání i případnému poškození vložky či krbu jako celku

–    součástí krbu musí být regulační zabezpečovací zařízení, které hlídá, zda je ve výměníku voda, bez které nesmí být v provozu, protože by se mohl nenávratně poškodit.

 

Pokračujte zpět na výběr krbové vložky   Pokračovat na výběr krbové vložky