Aby vám živý plot nepřerostl přes hlavu je třeba jej zastřihávat dvakrát ročně: na jaře i na podzim. K tomu poslouží motorové plotové nůžky, které sedí na míru jak mohutnosti živého plotu a obvodu pozemku, tak zahradníkovi, který se o plot stará.

Živé ploty dávají nám všem občas pěkně zabrat.  Ale práci nám výrazně usnadní motorové plotové nůžky, ať už elektrické, akumulátorové, nebo benzinové. Mají různý výkon přizpůsobený mimo jiné délce střižné lišty, hmotnost i životnost. Jaké máte možnosti?

Elektrické nůžky s kabelem

Mezi bezkonkurenčně nejprodávanější pro soukromé užití patří elektrické plotové nůžky. Jsou lehké i relativně tiché. Hodí se pro menší plochy živých plotů a tehdy, kdy jsou větvičky slabší než 3,5 cm. Také musíte být v dosahu elektrické sítě. Sekat můžete v kuse libovolně dlouho.

Akumulátorové typy

Specifický druh představují akumulátorové typy, které je nutné před použitím několik hodin nabíjet. Akumulátor vám zajistí 40 až 60 minut práce v plném zatížení a bez ztráty výkonu. Abyste nemuseli čekat na dobití akumulátoru, je vhodné pořídit si akumulátorů více. Akumulátorové nůžky jsou velmi mobilní, lehké do ruky, tiché a  neprodukují žádné výfukové plyny. Vhodné jsou zejména do míst bez dosahu elektrického proudu.

Benzinové poloprofesionální 

Benzinové zahradní nůžky poháněné spalovacím motorem jsou vhodné pro použití na rozsáhlejších pozemcích a v případě silnějších větviček. Protože jsou určeny pro dlouhodobější pracovní nasazení, mají výborně propracovanou ergonomii, aby bylo držení maximálně komfortní. Některé typy jsou pro pohodlné užívání vybaveny praktickou zadní rukojetí nastavitelnou v pěti polohách s rozsahem 180°, která usnadňuje svislé nebo tvarovací střihy. Benzinové nůžky vám zajistí maximální výkon, jsou mobilní bez závislosti na elektrickém kabelu, ale vyrovnat se musíte s hlučností a také zápachem motorových spalin. Náročnější je i údržba. Jsou přibližně dvakrát dražší než běžné elektrické typy.

Délka střižné lišty a brzdy

Kromě druhu pohonu patří k nejdůležitějším kritériím výběru motorových nůžek i délka střižné lišty. Pohybuje se od 40 do 60 cm a obecně lze říci, že zatímco krátké lišty jsou vhodné na dokonalé a přesné tvarování keřů a plotů, ty dlouhé si poradí rychle a dobře s úpravou rozsáhlejších ploch živých plotů. Kvalitní nůžky mají střižnou lištu vyrobenou z jakostní oceli řezané laserem a broušené diamantem, takové máte pak na věky, nebrousí se. Extrémně levné typy za pár stokorun jsou vybaveny lištami mechanicky vystřiženými z plechu, takže vydrží účinné jen krátkou dobu. Kvalita lišt může mít samozřejmě i vliv na možné poškození listů a keřů.


Postup při stříhání:

  • Nejprve plot sestříhávejte vertikálně po obou stranách. Houpavým pohybem nůžek využijete ostří po obou stranách stříhacího nástroje.
  • Poté proveďte horizontální řez (linku si naznačte napnutým provázkem) a držte nůžky tak, aby řezací nože svíraly úhel 0 až 10 stupňů vzhledem k horní rovině živého plotu. Pokud je plot hodně vysoký, použijte nůžky s teleskopickou násadou.
  • Výsledný tvar plotu by měl být kónický, to znamená nejširší část je dole a směrem k vrcholu se mírně zužuje. Pokud by tomu bylo obráceně nebo byste vytvořili svislé stěny, budou spodní větve usychat. Dbejte na to zejména u jehličnanů.  

 Připraveno ve spolupráci s časopisem Domov. Časopis Domov